Przebarwienia

Sugerowane urządzenia:

  • IPL BTL

To, jak wyglądamy, bardzo często decyduje o tym, jak się czujemy. Wszelkie niepożądane zmiany, w szczególności te na twarzy, zazwyczaj są źródłem złego samopoczucia czy nawet kompleksów. Plamy na skórze mogą nasilać się z wiekiem i po długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Wszelkiego rodzaju przebarwienia usuwa się m.in. zabiegami laserowymi. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Do najczęstszych zalicza się zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenia powietrza oraz stany zapalne.

Jak powstają przebarwienia?

Ludzka skóra to skomplikowany, ale i przy tym niezwykły narząd. Na co dzień możemy obserwować jej niesamowite zdolności do regeneracji czy dostosowywanie się do warunków zewnętrznych. Zdarza się jednak, że poszczególne mechanizmy przestają pełnić swoje role. Przebarwienia na skórze powstają na skutek zaburzeń pigmentacyjnych. Za plamy odpowiada przede wszystkim źle rozprowadzona lub nadmiernie wyprodukowana melanina. Pod tą nazwą kryje się cała grupa barwników, która decyduje o kolorze naszej skóry.

Dlaczego dochodzi do zaburzeń pigmentacyjnych?

Jednym z głównych powodów nadmiernej produkcji lub złego rozprowadzania melaniny w skórze są zaburzenia hormonalne. Hormony regulują wiele różnych funkcji naszego organizmu. Niektóre z nich odpowiadają m.in. za funkcjonowanie skóry. Przebarwienia mogą pojawić się na twarzy w czasie ciąży, menopauzy lub przyjmowania leków antykoncepcyjnych. Zaburzenia hormonalne to jednak niejedyny powód powstawania plam. Równie często zdarza się, że piegi lub większe zmiany pojawiają się na skutek działania promieni UV. Warto pamiętać, że z tego typu wiązkami światła mamy do czynienia nie tylko w słoneczne dni, ale też np. w solarium.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Plamy na twarzy można zwalczać dedykowanymi kosmetykami. Istnieje również sporo zabiegów kosmetycznych, które mają na celu usunięcie zmian powstałych na skutek zaburzeń hormonalnych i nie tylko. Przykładem z tego obszaru jest laseroterapia. Ważne jest, aby poddać się jej w profesjonalnym gabinecie, gdyż złe ustawienie parametrów maszyny może doprowadzić do pogłębienia się problemu przebarwień.