Trądzik

Sugerowane urządzenia:

  • IPL BTL

Podstawą pięknego wyglądu jest zdrowa, zadbana skóra. Niezbyt estetyczne wypryski, występujące przede wszystkim na twarzy, często są powodem kompleksów i złego samopoczucia. Trądzik pospolity nie jest jednak problemem typowym tylko dla nastolatków. Ze zmianami trądzikowymi mogą mierzyć się również dorośli, którzy okres dorastania mają już za sobą. Przyczyną takiego stanu mogą być zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta lub pielęgnacja. Równie częstym problemem jest nadmierne rogowacenie naskórka, z którym zazwyczaj muszą mierzyć się osoby z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą.

Główne przyczyny zmian trądzikowych

Trądzik pospolity to powszechny problem wśród dorastającej młodzieży. Jego najczęstszą przyczyną są zmiany hormonalne. Z czasem gospodarka hormonalna się stabilizuje, co powinno prowadzić do zaniku wyprysków na skórze. Powinno, ale niestety nie zawsze prowadzi. Gdy problem dotyczy osób starszych, warto rozważyć także inne przyczyny. Zakres czynników powodujących niepożądane zmiany trądzikowe jest niestety dość obszerny, dlatego trądzik pospolity lub w każdej innej odmianie warto skonsultować z dermatologiem. Zdarza się, że wypryski nasilają się z powodu źle skomponowanej diety, zakażenia bakteryjnego lub nawet stresu. Zmiany trądzikowe, podobnie jak nadmierne rogowacenie naskórka, wymagają również bliższego przyjrzenia się stosowanej pielęgnacji.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Odpowiednia pielęgnacja często jest kluczem do pozbycia się lub złagodzenia wielu dolegliwości skórnych, w tym nadmiernego rogowacenia naskórka oraz wyprysków powodowanych zmianami hormonalnymi. W obu przypadkach warto stosować produkty dedykowane zwalczaniu konkretnych problemów. Rozważyć można również zabiegi kosmetyczne. W przypadku nadmiernego rogowacenia naskórka należy skoncentrować się na zabiegach bazujących na złuszczaniu oraz nawilżaniu skóry. W walce z trądzikiem pospolitym może pomóc oczyszczanie, m.in. kawitacja czy terapia wodorowa. Ciekawym rozwiązaniem dla skóry trądzikowej są także zabiegi, których efektem jest lepsze odżywienie i dotlenienie skóry. Zalicza się do nich m.in. sonoforezę czy infuzję tlenową. Do zwalczania trądziku stosuję się również laseroterapię.